Torbiele jajników

Torbiele jajników to pęcherzyki wypełnione płynem, które zazwyczaj występują u kobiet w wieku rozrodczym. Mogą się pojawiać z powodu zaburzeń gospodarki hormonalnej, jak również być oznaką takich chorób jak: rak jajnika, zespół policystycznych jajników czy endometrioza.

Jakie są rodzaje torbieli jajników?

heart_30

Wyróżniamy kilka rodzajów torbieli, z których najczęstsze to:

  • Torbiel czynnościowa powstaje z pęcherzyka owulacyjnego, który w prawidłowym przebiegu cyklu miesiączkowego pęka uwalniając komórkę jajową. Czasami jednak proces ten jest zaburzony i pęcherzyk nie pęka, pozostając w jajniku dłużej niż I faza cyklu (faza pęcherzykowa).
  • Torbiel endometrialna, inaczej torbiel czekoladowa, jest rodzajem torbieli jajnika związaną z endometriozą. Endometrioza to stan, w którym tkanka endometrium, czyli błona śluzowa macicy, rośnie poza macicą, na innych narządach w jamie brzusznej i miednicy.
  • Torbiel krwotoczna powstaje, gdy pękający pęcherzyk uszkadza naczynie krwionośne i krew przedostaje się do pęcherzyka. Jest dość częstą przyczyną dolegliwości bólowych utrzymujących się po owulacji dłużej niż kilka dni.
  • Torbiel skórzasta jajnika (dermoidalna) to postać potworniaka dojrzałego będąca łagodną postacią nowotworu jajnika. Rozwija się z listków zarodkowych i znajdują się w niej nawet takie tkanki jak włosy, zęby, chrząstki czy kości! W odróżnieniu od rzadkiej postaci złośliwej nie jest groźna.

Jakie są objawy torbieli jajników?

heart_30

Torbiele czynnościowe zazwyczaj nie dają żadnych objawów, dlatego rozpoznanie następuje przypadkowo podczas profilaktycznego badania USG. W zaawansowanych przypadkach może dojść nawet do skręcenia jajnika lub jej pęknięcia.

Jak leczy się torbiele jajników?

heart_30

Leczenie zależy od charakteru torbieli. Torbiele czynnościowe zazwyczaj samoistnie się resorbują lub wymagają jedynie leczenia hormonalnego. Torbiele o dużych rozmiarach powodujące silny ból lub podejrzane onkologicznie wymagają interwencji chirurgicznej.

Jaki wpływ mają torbiele jajników na płodność?

heart_30

Endometrioza zwiększa ryzyko niepłodności, a w przypadku torbieli powstających na jej podłożu należy precyzyjnie zaplanować operację pod kątem przyszłej płodności. Jednak nawet w przypadku niektórych nowotworów złośliwych jajnika wciąż jest możliwość wyboru oszczędzającej techniki leczenia operacyjnego z pozostawieniem szansy na przyszłą ciążę.

Jak diagnozuje się torbiele jajników?

heart_30

Dzisiejsza medycyna daje nam możliwość wykonania szczegółowego badania USG na przykład według kryteriów IOTA (ang. International Ovarian Tumour Analysis, Międzynarodowa Grupa Analizy Guzów Jajnika), dzięki czemu możemy ocenić jeszcze przed operacją, ryzyko onkologiczne. Pacjentka poza wynikiem USG otrzymuje dodatkowe informacje w formie czytelnych wykresów. Dzięki temu można dość precyzyjnie dobrać odpowiednie postępowanie zabiegowe, pozostawić torbiel do obserwacji lub leczyć farmakologicznie.

Jakie są powikłania torbieli jajników?

heart_30

Powikłania związane z torbielami jajników mogą obejmować:

  • Skręcenie jajnika: Może prowadzić do zaburzeń krążenia w jajniku i wymagać natychmiastowej interwencji chirurgicznej.
  • Pęknięcie torbieli: Może spowodować silny ból oraz wewnętrzne krwawienie, a w niektórych przypadkach prowadzić do stanu zapalnego w jamie brzusznej (peritonitis).
  • Nacisk na sąsiadujące organy: Duże torbiele mogą wywierać nacisk na pęcherz moczowy lub jelita, powodując problemy z oddawaniem moczu lub defekacją.
  • Niepłodność: Często powiązane z endometriozą lub PCOS, torbiele mogą wpływać na płodność kobiety.

Gdzie szukać pomocy?

heart_30

Informacje zawarte w tym artykule nie zastępują konsultacji lekarskiej. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości dotyczących problemów z narządem rodnym, skonsultuj się z nami

Zarezerwuj wizytę

Możesz umówić wizytę online lub telefonicznie.